€24.95/m2
Natural Darcy Oak stands out with its authentic, medium-light natural oak color that balances between warm golden and soft brownish tones.
This flooring is created with the innovative MO.RE! technology. It is based on a specially developed core board formulation: a novel binding agent makes the flooring more durable, significantly reduces swelling behavior, and thus effectively protects it from moisture penetration.
The unique long planks give rooms visual spaciousness and a luxurious, generous atmosphere.
This décor is available in multiple plank sizes, suitable for every installation pattern (from standard planks to classic herringbone). It is also part of our premium flooring, manufactured using the innovative O.R.C.A technology.
Features
Authentic embossed
The synchronous pores are perfectly aligned with the wood grain of the decor, creating an impressively realistic look and feel that captures the unique character and natural charm of real wood.
Anti bacterial comfort
A.B.C. Anti Bacterial Comfort inhibits the growth of bacteria on your flooring and provides you with the peace of mind that comes from a healthy home environment. (Tested germs; Staphylococcus aureus).
Pet-proof
Thanks to the robust surface, which is also undaunted by small mishaps, the flooring is exceptionally well-suited for life with house-pets.
Light-resistant
The floor is light-resistant: Even om days when the sun is shining for hours, your flooring remains non-fading according to the rating 6, the highest level of the Blue Wood Scale.
Real groove
Bevelled edges on all four sides of the plank ensure an authentic floorboard look.
Specification
| AC Rating: | AC4 |
|---|---|
| Brand: | Krono Original® |
| Collection: | Long Plank 8 |
| Decor Name: | Natural Darcy Oak |
| Decor Nr.: | K843 |
| Edge Type: | 4-sided V-groove |
| Effect: | Wood |
| Guarantee: | 20 years |
| Joint System: | 1clic2go pure+ |
| Length: | 2003 mm |
| Pack Pieces: | 6 |
| Plank Width: | Long Tile, Wide Plank |
| Shade: | Beige, Light |
| Texture: | DY |
| Thickness: | 8 mm |
| Utility Class: | 32 |
| Width: | 245 mm |
Login